Sponsorlu Bağlantılar

Steroid

Steroid Nedir?
Steroid spor yapan kişide performansı yükseltir. Dört halkalı bir karbon iskeleti halindedir ve içeriği lipittir. Asetil KoA ile biosentez yolu ile oluşmaktadırlar. Fonksiyon gurupları bakımından bazıları birbirinden ayrılmaktadır. Yüzlerce steroid vardır. Canlılardaki en büyük amacı hormon olmaktır. Steroid hormonu proteine bağlı etki göstermektedir. Bu reseptöre bağlanma amacı hücre görevleri ve gen değişikliğine yardımcı olmaktır. İnsanda kanda bulunan steroid taşıyıcı proteine bağımlıdır. En önemli steroidler kolesterol, hormon ve metabolitiidir. Kolesterol steroid alkolüdür ve hücre zarında bolca bulunur. Kolesterolü yüksek olan kişilerde ateroskleroz rahatsızlığı gibi bir sür hastalık ortaya çıkar. Hormonların bir kısmı, aynı zamanda omurgalı hayvanlarda cinsiyet hormonlarını kolesterol üretmektedir.

Steroid Steroid
En Bilindik Sterol Grupları:
Anabolik steroid androjen reseptörü ile etkileşim halinde olarak kemik sentezine katkıda bulunur. Suni veya doğal olarak bulunabilir. Sporcular için performans arttırıcı steroid bulunur.
Kortikosteroidler Grubu:
Glukokotikoidler metabolizmayı ve bağışıklık sistemi üzerinde etki gösterir. Astım veya artrit hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
Minerallokortikoidler steroidler kanın kapladığı hacmi ve böbrek elekrtrolitin kontrolünde görev alırlar.
Cinsiyete göre görev alan steroidler vardır. Cinsiyet hormonunun alt gurubudur. Androjen, östrojen ve projestajen olarak isim alırlar.
Bitki steroidleri fitosteroller’dir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Steroid İçin Yazılmış Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Steroid İçin Yorum Yaz

Yukarı Çık