Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı vücutta kızarıklık şeklinde görülen, bir deri hastalığıdır. Tıp dilinde bu hastalığa psoriasis denmektedir. Sedef hastalığında derinin üst tabakası kalınlaşarak büyür ve sedef rengi kabuklanmalar meydana gelir. Birkaç gün içinde deri yenilenir. Deri üzerinde ölü hücre tabakasının artışı görülür.
Sedef hastalığı genellikle dirseklerde, dizlerde, bel bölgesi,saçlı deride ve tırnaklarda görülür. Belirtileri vücudun birçok bölümün de görülebilir. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişmektedir. Bazılarında hafifken, bazılarında şiddetli olabilmektedir. Bu hastalık tedavi edilebilen bir problemdir.
Bu hastalık toplumda %2 civarında görülmektedir. Gençlerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Genetik faktör bu hastalığın ortaya çıkma ihtimalini arttırmaktadır. Sedef, bulaşıcı bir hastalık değildir.
Sedef Hastalığının Nedenleri (Sebepleri)
Kesin olarak bir sebebi olmamakla birlikte, beyaz kan hücrelerin normalin ötesinde olması sonucu meydana gelen bir hastalık olduğu sanılmaktadır. İltihaplanma başlar, ardından deri pul pul dökülür. Deride kesik, kaşınma, aşırı güneş yanması görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu yüzden diğer insanların tehdit altında olması söz konusu değildir.
Bağışıklık sistemini kötü etkileyen ilaçların kullanımı sonucu sedef hastalığı riskinde artış görülebilir. Stres de bu hastalığı tetikleyen bir unsurdur. Ani gelişen psikolojik travmalar sedef hastalığını şiddetlendirebilir. Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan bazı ilaçlar da olabilmektedir. Kalsiyum eksikliği ve hormonsal etkiler de sedefe neden olabilecek durumlardır.
Sedef Hastalığının Semptomları
Sedef hastalığının farklı türleri vardır. Bu hastalık çocuk, yetişkin ve yaşlılarda farklı farklı özelliklerle çıkabilir. Örneğin çocuklara renkli, kepekli semptomlar mevcuttur. Yetişkinlerde bütün semptomları görülebilir bu hastalıkta. Yaşlılarda semptomlar büyük çaplıdır. Deriler çok kalınlaşabilir.
Sedef hastalığında pembe renkli plak şeklinde, yüzeyinde ise gümüş renkli kabarcıklar görülür. Bu formlar kuru özelliktedir , fakat kazındığında kanayan noktalara dönüşür. Derinize elinizi sürdüğünüz zaman toz gibidir. Daha önce bahsettiğimiz gibi, sedef hastalığı genellikle dirseklerde, dizlerde, bel bölgesi,saçlı deride ve tırnaklarda görülür. Tırnakların yüzeyinde küçük çukurluklar mevcuttur ve tırnak yatak kısmından ayrılır. Kalınlaşmış veya kırılmış tırnak değişikliğine rastlanır. Sararmada görülebilir. Tedavisi çok kolay olmamaktadır.
Sedef hastalığı aynı zamanda koltuk altı, ve genital bölgede de görülebilir. Sedef hastalarında eklem iltihaplanması da görülebilir. Hatta bu iltihaplanma kimilerinde hareketin kısıtlanmasına neden olabilir. Yani semptomlar arasında eklem ağrısı da vardır.
Guttat sedef hastalığı: Deride kırmızı, küçük ve kabuklu kabarıklıklar meydana gelir. Bu durum genellikle çocuklarda görülür ve kendiliğinden geçer zamanla.

Sedef Hastalığı (Psorıasıs)


Sedef Hastalığının Tanısı
Bu hastalığın tanısı için ilkin bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Muayeneden sonra hastalığın teşhisi yapılabilir. Tanı konmasının zor olması nadir bir durum olsa da vardır. böyle bir durum söz konusu olduğunda, deriden parça alınıp tetkikler yapılır. Kan testi genelde yapılmaz.
Hastalığın tedavisi için şiddetine, tipine ve seyrine bakılması gerekir. Tedavilerle kontrol edilebilen bir hastalıktır. Hastanın yaşamını etkileyen bir sorundur.
Sedef Hastalığının Tedavi Şekli
İlk olarak tedavinin türüne karar verilmektedir. Tabi bu tedavi şeklinde hastanın yaşı, yaşam tarzı, hastalığın seyri ve şiddeti önem taşımaktadır. Tedavinin amacı derideki dökülmeyi durdurmak ve iltihaplanmayı önlemektir.
Kaşıntı ve kabarıklıklar için losyonlar verilir. Deri üzerine uygulanması istenen bir takım ilaçlar da verilebilir. Tedaviye katiyetle uymak gerekir. Eğer gerek görülürse, ilacın yanında güneş ışığı olan fototerapi de uygulanabilir. Bu tedavinin de doktor kontrolünde olması büyük önem taşımaktadır.

Sedef Hastalığında Işık Tedavisi
Sedef hastalığı tedavisinde lokal ışık tedavi yöntemi vardır. Sedefli bölgeye uygulanan ve derideki yan etkilerin oluşmasının önlenmesi hedeflenmektedir. Kullanılan ışık ultraviole B’dir. Bu tedavinin birçok hastada olumlu sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Eğer krem ve ilaç tedavisi yapılıp bırakılırsa, hastalık tekrar oluşabilir.
Lokal ışık tedavisi sırasında sedefli alana ultraviole B’dir. İlaç kullanmayı gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir. Eğer iyileşmenin hızlanması istenirse, bu tedavinin yanında krem veya ilaçlar kullanılabilir. Tedavinin seansı hastadan hastaya değişiklik gösterir. Ortalama 8-10 seanstır. Tedaviden sonrası kızarıklıklar oluşur, ancak bu hastanın normal hayatına dönmesine engel teşkil etmez. Avrupa’da son yıllarda çok kullanılan bir tedavi yöntemidir.

BAŞKA BİR KAYNAK

Sedef Hastalığı Nedir?

Psoriasis olarak da adlandırılan sedef hastalığı, bulunduğu alanda kızarık görüntü olarak kendisini belli eden, belirli zamanlarda ortaya çıkan deri hastalığı olarak adlandırılır. Deri üzerinde kalınlaşma ve hastalığın ilerlemesi ile kabuklanmalar görülmektedir. Zamanla ölü hücre tabakaları artış gösterir.

Vücudun Hangi Bölümünde Görülür?

Genellikle diz, dirsek, kıllı deri, tırnaklar ve bel etrafında meydana gelir. Kimi hastalarda şiddetli belirtilerini gösterse de kimi hastalarda hafif şiddetini gösterir.

Genellikle Kimlerde Görülür?

Günümüzde insanlar üzerinde ortalama %2’sinde sedef hastalığı görülmektedir. Her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen, genellikle genç yaşlarda sedef hastalığına yakalanma oranı daha fazladır.

Genetik bir yapıya sahiptir. Aile bireylerinden herhangi birinin sedef hastalığını geçirmiş olması, sizin de bu rahatsızlığı taşıyabilme olasılığınızı artırmaktadır. Fakat sedef hastalığı mikroplar sonucu meydana gelen hastalıklardan biri olmadığından dolayı kesinlikle bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır.

 

Sedef Hastalığını Neler Tetikler ve Sebepleri Nelerdir?

Kesin olarak konulan bir tanısı bulunmamaktadır. Beyaz kan olarak adlandırılan hücrelerde oluşan herhangi bir anormallik karşısında kendisini gösteren bir rahatsızlık olarak düşünülmektedir. Buda zamanla iltihabın oluşmasına sağlayarak, deri dökülmesinde etkin rol oynamaktadır. Deri üzerinde, kaşıma, güneş ışınlarında aşırı yanma ve kesilme gibi durumlar karşısında ortaya çıkabilir.

Stres sedef hastalığını tetiklemesinde etkin rol oynamaktadır. Psikolojik bozuklar, ani gelişen olaylar var olan sedef hastalığının şiddetini artırmada etkindir. Ayrıca hormonal etki ve kalsiyum eksikliği yaşanması durumunda sedef hastalığı meydana getirdiği düşünülmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Her yaştaki kesime göre farklılık gösteren bir hastalıktır. Çocuklar üzerinde deride kırmızı bir renk alan kepekli belirtiler vermektedir.

Orta yaşlardaki bir kişi içinse oluşan kabarıklar zamanla genişleme göstererek kabuklaşmış bir hal alır.

Yaşlı kişilerde ise belirtiler biraz daha şiddetlidir.

Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

İlk olarak kişinin doktor tarafından gerekli tahliller yapılarak, sedefin şiddeti belirlenir. Sedef hastalığının tedavisindeki ilk amaç iltihapların meydana gelmesini en asgari seviyeye indirmek ve deri dökülmelerini ortadan kaldırmak içindir. Krem ve ilaç tarzı tedavi yöntemleri kesin bir çözüm değildir. Tedavisi bırakıldığında hastalık tekrar ortaya çıkabilir.

Sedef Hastalığında Işık Tedavisi

Lokal ışık tedavisi olarak adlandırılan yöntem kullanılır. Bu yöntem deri üzerinde sadece sedef bulunan kısma uygulanarak, derinin diğer bölgelerinde meydana gelebilecek yan etkilerini en asgari seviyeye indirmek amaçlanır. Kimi hastalarda sedef çok az sayıda görülür ve hastaların bu duruma direnç gösterirler. Bu durumdaki hastalara ışık tedavisi olarak kullanılan yöntem ise ultraviole B’dir.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica