PPD

PPD Nedir?
PPD tüberküloz mikrobunun kişide var olup olmadığını anlamaya yarayan bir ölçümdür. Test sol kolun ön kısmında deri altına PPD solüsyonu yapılır. Altı veya on milimetrelik bir kabarcık oluşur ve iki veya üç gün sonra tekrar ölçüm yapılır. Amaç enjekte edilen tüberkülin maddesinin sağlam deri üzerinde ne etki yaptığını görmektir. Bu test mantoux testidir. On dört yaşının altında olan çocuklarda bu test yerine test-ine adı verilen yöntem kullanılır. Tek kullanımlık iğne tüberkülin maddesine batırılıp sonra çocuğun derisine batırılır ki bu test için çocuklara yeterli bir dozdur. PPD bakteriden elde edilen bir üründür ve vücuttaki antikorları harekete geçirmeye yarar.

PPD

Vereme karşı tüm bağışıklık sistemi tüberkülin maddesi ile harekete geçer. Amaç PPD deriye verildikten sonra tüberkülin maddesine karşı üretilmiş bir antikorun bulunup bulunmadığını anlamaktır. Hastalığın gelişmesi ile ilgisi yoktur. Koruyucu bir aşı değildir. Uygulandığında antikorlar tepki verirler fakat kalıcı bir tepki değildir ve antikor üretimi yapılmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mehmet dedi ki:

    ppd testinden 1 gün sonra sertleşme ve kaşıntı oluştu.8 mm ölçüldü.ve sol kolumda iki aşı izi vardı.5 gün geçtiği halde kaşıntı devam ediyor ve o bölgede ödem oluştu bu normalmidir.mail adresime cevap gönderebilirseniz sevinirim . iyi çalışmalar

Yorum Yaz

Yandex.Metrica