Öksürük

Öksürük Hakkında
Öksürük, solunum yolu hastalıklarının en net belirtileri arasındadır. Öksürük, kişinin iradesi dışında gelişen, istem dışı bir reflekstir.
Öksürük nedenleri nelerdir
Öksürük, çoğunlukla solunum yollarındaki kan, balgam, yabancı madde ya da bronşlardan gelen salgı maddeleri sebebiyle gelişir. Şiddetli şekilde soluk verme esnasında gırtlak kapanır ve ses telleri kasılır ve öksürme fonksiyonu gerçekleşir. Öksürürken, göğüs kasları ile birlikte karın kasları da kasılmaya başlar. Soluk borusunda meydana gelen basıncın gırtlağı açmasıyla ses telleri birbirine çarpar ve öksürük sesi meydana gelir. Öksürük, gırtlak, bronşlar ve soluk borusu ile ilgili bir fonksiyondur.

kuru öksürük


Öksürük Çeşitleri:
Kuru Öksürük:
Kuru öksürük esnasında sadece ses telleri titreşmektedir. Balgam söz konusu olmaz. Kuru öksürük sebepleri arasında gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarının yanında akciğer zarında görülen sorunlarda vardır. Ayrıca verem hastalığı başlangıcında da kuru öksürük görülmektedir.
Balgamlı Öksürük:
Balgamlı öksürük esnasında da ses telleri titreşmektedir. Aynı zamanda solunum yollarında ilerleyen balgamın hareket etmesinden kaynaklanan ses de eklenir. Balgam miktarı bazen çok az, bazen çok fazla olabilir. Şayet hasta küçük bir çocuk ya da yaşlı ise söz konusu balgamı atamaz ve doğrudan mideye gönderir.
Nöbet Halinde Öksürük:
Nöbet halinde görülen öksürük, boğmaca hastalığında kendini belli eder. Aynı zamanda bronş mukozasının hasar görmesi ya da her hangi yabancı bir cismin solunum yollarına gelmesi nöbetli bir öksürüğün sebepleri arasındadır. Derin nefes almak nöbet halindeki öksürüğü kesebilmektedir.
Kuru ve Kısık Öksürük:
Sessiz bir öksürük olan kuru ve kısık öksürük tümör ya da verem sebebiyle oluşan ses tellerinde lezyonlardan ötürüdür.
Öksürük Nasıl Geçer:
Özellikle kuru öksürük kirli hava şartları yüzünden meydana geldiği için, temiz hava şartlarının olduğu yerlerde vakit geçirmeye çalışın ve egzoz dumanı, fabrika dumanı olan yerlerden uzak durun. Sigara içmeyin ve sigara içilen mekânlardan uzaklaşın. Doktorunuzun gerekli muayeneleri yaptıktan sonra öksürüğün nedenini belirleyip, uygun tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Kullanacağınız pastiller, bitki çayları tüketmeniz boğazınızı yumuşatacaktır. Zencefil çayı, meyan kökü, sarımsak, ayva pişirilerek ılık çay şeklinde içilmesi öksürük için son derece faydalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica