Kürek Kemiği Ağrısı

Kürek Kemiği Ağrısı Nedir?
Kol, omuz, boyun ve sırt ağrısıdır. Uyuşma, şişme ve morarma gözlenmektedir. Kola giden sinirlerin boyun, omu ve göğüs kafesinden geçerken baskıya uğramasından dolayı ağrı oluşur. Tanı koymak zordur. Ağrı günlük hayatı etkileyecek boyuttadır.
Nedenleri:
Özellikle de bilgisayar çağında olduğumuz için bu ağrı ile doktora başvuran kişilerin sayısı artmaktadır. Pozisyon değiştirmeden sürekli oturmak ve egzersiz adına hiçbir şey yapmayan kişiler sıkça bu ağrıyı yaşarlar. Bazı kişilerin toraks çıkımında fazladan kaburga kemiği vardır. Çıkımı daraltan nedenler arasında kırılma ve darbe bulunur. Çıkım daralırsa ağrı başlar. Omuz düşüklüğü de kaburgayı daraltır ve ağrıya neden olur. Boyacılar, balerinler, voleybolcular gibi aynı zamanda masa başında ve bilgisayar karşısında oturan kişilerin kolları hep bir pozisyondadır. Kolları havada tutmak ve öne doğru uzatarak normalde durması gerekenden faklı konum aldıran meslek guruplarındaki kişilerin bu ağrıları hissetmeleri çok olasıdır.
Belirtileri:
Damar ve sinir sıkışmaları farklı belirtiler verir. Damar sıkışmasında kolda morarma ve şişlik gibi belirtiler vardır. Sinir sıkışmasında ise kolda ağrı, uyuşma ile göğüs altında ve koltuk artında ağrı oluşur.

Kürek Kemiği Ağrısı


Tanı:
Boyun filmi çekilmesi sureti ile kaburga sayılarına bakılabilir. EMG, SEP gibi ölçümler yapılabilir. Boyun fıtığına karşılık olarak MR çekilebilir. Kesin tanı yöntemi yoktur. Ancak belirtilerin her hangi bir hastalık olup olmadığı konusunda çalışma yapılarak çözüme gidilir.
Tedavi:
Birçok tedavi yöntemi vardır. Rahatsızlığa neden olan hastalıkların saptanması ve buna uygun hareket edilmesi gerekir. Aynı pozisyonda uzun süre çalışmamak gerekir. Omuzda ve kolada ağırlık taşımak ağrıların başlangıcı olur. Basit egzersizler bile omuz kaslarını rahatlatmaya birebirdir. Fizyoterapi seansları uygulanabilir. Ağrısı çekilmez olan hastalara boyun ve sırttan enjeksiyon uygulanabilir. Bu tedavilere yanıt verilmezse o zamanda cerrahi müdahale gerekir. Boyundan ve sırttan bir kesi alanı açılarak skalen kaslar kesilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Haluk diyor ki:

    Sn Doktor bey,ben dogum ziyareti icin Texas’dayim.On gun once sag kurek kemigimin altinda sanki tek noktayi matkapla oyarmis gibi agri mevcut.Cobral ve kizimin verdigi kuvvetli agri kesicilere ragmen sirt ustu yatarken haric agrimda azalma olmadi.Bobreklerimie hasar vermekten cok korkuyorum.En az iki ay daha burada kalmak zorumdayim.Gecicide olsa birseyler onerirseniz minnetkar olurum.Burasi cok sicak oldugu icin her yer klimali su an korunuyorum.Sicaklik golgede 43.5 derece yaklasik 110 fahrenayt.Simdiden Allah sizden razi olsun.Bu vesile ile hayirli bayramlariniz olsun.Amin

  2. inan faki diyor ki:

    teşekkür ederim gercekten aydınlattı

  3. volkan diyor ki:

    Ben 2008 de futbol maçında sol köprücük kemiğimi kırdım 40 güne yakın tedavi sürecinde sol kolumu sabit tuttum kemiğim kaynadıktan sonra egzersiz hareketleri bana tavsiye edilmedi öyle hayatıma devam ettim 2013 te ocak ayından beri sol kürek kemiğimde ağrılar olmaya ba§ladı doktorlar bir şey yok diyor anlayamadım bir öneriniz tanınız varmı teşekkürler

Yorum Yaz

hobiler