KARIN ZARI İLTİHABI (PERİTONİT)

Karın zarı, tıpkı akciğer zarı gibi iki katmanlı olup, özel bir salgısı vardır. Dış duvar katmanı, karın boşluğunun iç tarafını kapsar. İç organ katmanı ise karın içindeki iç organları sarmaktadır. Bu organların bazısı kanın arka duvarına yaslı dururken, bazısı ise duvardan uzakta boşluğun orta kısmındadır. Bu yerleşimin neticesi olarak dış duvar karın zarı tamamiyle karnın ön duvarına yapışık biçimdedir. Arka duvara yaslanmış olan organların kıvrımları sarılır ve boşluğun ortasına doğru ilerler. İç organ karın zarı ile karın boşluğundaki bütün organları kapatır.
Böbrek, pankreas, onikiparmakbağırsağının bir kısmı gibi karnın arka duvarına yapışık olan organların sadece ön ve yan tarafları karın zarıyla kaplı olduğu için bunlara karın zarının gerisi organlar yani retroperitonal denir.

KARIN ZARI İLTİHABI (PERİTONİT)


Karın zarı iltihabı, karın zarında meydana gelen ivegen ya da süreğen bir iltihaplanma oluşumudur. İvegen karın zarı iltihabı, karnın içindeki sindirim sistemi organında ortaya çıkan delinme, apsede ortaya çıkan açılma ya da enfeksiyon lenf yoluyla karın boşluğuna dağılma durumunda ortaya çıkar. Bazı vakalarda mikroba bağlı birincil konumda olabilmektedir. Karın zarı iltihabı, çoğunlukla kadınlarda rastlanılan ve oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve cerrahi müdahale gerektirebilir.
Mide delinmesi yüzünden meydana gelen karın zarı iltihabının sebepleri:
Mide ülseri nedeniyle delinmenin gerçekleşmesi, asit ve besin atıklarını barındıran mide içeriğinin karın boşluğuna geçmesine neden olur. Karın zarı bu olaya iltihap ve sıvı birikmesi olarak kendini gösterir.
Karın zarı iltihabının belirtileri ve tanısı:
Karın zarı iltihaplanması durumunda karın ve göbek etrafında birden bire, oldukça şiddetli ağrı başlar. Kişi hemen ardında kusma eğilimi gösterir. Aynı anda karın kasılmaları da yaşanır.
Karın zarı iltihaplanmasında tanı koymak için, akyuvarların sayısının çoğalması, bağırsak muayenesi sırasında ağrı hissedilmesi, kan incelemerindeki sorunlar etkili olduğu gibi karın boşluğundan iğne ile sıvı alınması da etkili olur.
Karın zarı iltihabı tedavisi:
Ender olarak görülen birincil karın zarı iltihapları için antibiyotik tedavisine geçilir. Verem kökenli karın zarı iltihabı durumunda ise verem ilaçları vasıtasıyla tedavi yöntemi kullanılır. Ayrıca karın zarı iltihapları tedavisi için serum tedavisi ya da ameliyat metodu uygulanabilir. Karın zarı iltihabı ameliyatı esnasında, karın boşluğu açılır ve irinli olan sıvı çekilir, ardından antibiyotikli sıvılar vasıtasıyla ile karın boşluğu yıkanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. MUSTAFA K. dedi ki:

    f-m-f hastasıyım karın ağrılarım çok 15 günde 1 çok çekiyorum inannın hastalık anında karnım ağrıyo acaba iltihalanma mı oluyo bana lütfen yardım edin.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica