İdrar Tahlili

İdrar yollarında meydana gelen bir hastalık, üreme organlarını da yakından ilgilendirir. Bu sebeple idrar yollarının genel sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İdrar Tahlili yapılır.

İdrar tahlili yaptırmanız gerektiğinde, aç olmanız gerekmediği için doktorunuz tarafından söylenilen herhangi bir saat diliminde idrar tahlilinizi yaptırabilirsiniz. İdrar tahlil, yaptırmanızdaki ana sebebin yanında sık sık idrara çıkma ve idrardan yanma gibi enfeksiyonel şikâyetler varsa birde idrar kültürü yaptırmanızda yarar vardır. İdrar kültürü, idrar yollarındaki herhangi bir enfeksiyonun varlığını ve oranını tespit etmeye yarayan tahlil, test tipidir. İdrar kültüründe mikroorganizmaların ürediği görüldüğünde hemen uygun tedaviye geçilmesi ve ek olarak antibiyogram testinin yapılması faydalı olabilir. İdrar tahlili yapıldığında bazı kişilerde eritrosite rastlanılır.

Normal şartlarda idrarda eritrosit görülmesi olağan bir durum değildir. Ancak kadınlardaki adet dönemleri esnasında eritrositin idrarda rastlanması geçici bir durum olduğu için endişe edilmeyebilir. Bunun dışında eritrositin miktarı da önemlidir. Zira idrardaki eritrosit idrar yollarında taş, kum enfeksiyon, sistit, mesane, tümörü polip gibi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica