Hiperemi

Hiperemi, belli bir dokunun olması gerekenden daha fazla oranda kanlanması olara ifade edilir. Bazı durumlarda hipereminin yerine konjesyon kelimesi kullanılmaktadır. Fakat patofizyolojik açıdan farklı incelenen olaylardır.
Hiperemi türleri
Genel itibariyle 2 tür hiperemi vardır.
Aktif hiperemi
Pasif hiperemi

Aktif hiperemi

Aktif hiperemi, söz konusu alana gelen kanın arteriyel özellikte olmaması sebebiyle meydana gelir. Bölgeye gelen kanın arteriyel nitelikte olmasından kaynaklanır. Arteriyel damar genişlemesi ve kan basıncının artmasının akabinde bölgede kanlanma meydana gelir. Aktif olarak kan akımı vakası görülür.

hiperemi

Pasif hiperemi

Pasif hiperemi konjesyon diye de tabir edilir. Alandaki venöz durgunluğa bağlı olarak biçilenirler. Arteriyel kan normal açılardan bölgeye gelir fakat venöz dönüşte herhangi bir sorun nedeniyle kan yeterli oranda kalbe dönüş yapamaz söz konusu alanda venöz kan birikmeye başlar. Hiperemilerin klinik açıdan en net görüldükleri bölgeler; ağız, vulva, konjuktiva gibi müköz membranlardır. Kirli hiperemi olarak ifade edilen görünüş zehirlenmelerde, ateşli hastalıklarda veya septisemilerde dikkat çeker.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica