Göğüs Ağrısı

Bütün dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıkları genelde öncü bir belirti vermeden aniden gelişir. Kalp hastalıklarının en net belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu sebeple göğüs ağrısı şikayetleri mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Göğüs ağrısı mı çekiyorsunuz?

Göğüs ağrısı ile birlikte göğüs sıkışması, yanma hissi, kola, sırta mideye yayılan ağrı hissi kalp hastalıkları şüphesi için çoğu zaman yeterlidir.

Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir mi?

Göğüs ağrısının, psikojik etkenler, göğüs duvarı problemleri, kemik hastalıkları, kas hastalıkları, yemek borusu hastalıkları gibi birçok farklı sebebi olabilir. Ayrıca kalp kasındaki kanlanmanın eksik olması, göğüs ağrısının en önemli sebebidir. Sürekli devam eden kalp ağrıları önemsenmeli ve kalp krizi riski göze alınarak, ihmal etmeden doktora gidilmelidir.

Göğüs Ağrısı

Hangi tür göğüs ağrısı daha uyarıcı olmalı?

Sigara içen kişiler, eker hastası olanlar, hipertansiyon olanlar, ailesinde kalp krizi geçirmiş kiler olanlar için göğüs ağrısı ciddiye alınması gerekir. Kalp ile ilgili göğüs ağrıları çoğunlukla hızlı ve ağır yemek sonraları, hızlı yürüyüşler sonrası ortaya çıkar. Göğüs ağrısı genelde göğsün üst tarafında hissedilmesine rağmen bazı durumlarda orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Akabinde göğsün sol tarafından sol kola doğru ağrı yayılabilir. Angina pektoris denilen bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla meydana gelmiş ise 5–10 dakika dinlenmekle geçer. Uzun süre devam eden göğüs ağrıları kalp krizi riski oluşturabileceğinden, ihmal edilmeden kardioloji uzmanına müracaat edilmelidir.

İstirahat göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı istirahat halinde iken hissediliyorsa ve uzun süre devam ediyorsa, dil altı hapı alındığında halde geçmiyorsa kalp krizi riski ihtimaller arasına alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica