Sponsorlu Bağlantılar

Burger Hastalığı

Burger hastalığı, çoğunlukla yetişkin ve orta yaştaki erkeklerde görülen ve tedavi edilmediği takdirde tekrar edilebilen bir tür damar hastalığıdır. Hatta tedavi edilmediği ve tedbirleri alınmadığı takdirde bacağın kesilme riski söz konusu olabilir.

Burger Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişi yürürken ayaklarında ve bacaklarında ağrılar hissetmeye başlar. Burger hastalığı ilerledikçe ağrının tekrar süreleri sıklaştığında, damar tıkanmalarının arttığı belirlenir.
Kişi yatıp dinlenirken bile bacağa gelen kan miktarı az olduğu için ağrı görülür. Hatta kişi gece uykularından ağrı sebebiyle uyanıp, bacaklarını yataktan aşağıya doğru sarkıtmak ister.
Kişi burger hastalığı sebebiyle ayaklarında sık sık üşüme hissi duyar.
Kişin ayaklarında kan akışı olmadığı için, ayak renginde soluk renk hakim olur.
Ayaklarda meydana gelen yaralar kolay kolay iyileşmez.
Ayak parmaklarının uçlarında morarma ve akabinde de çürümeler gözlenir.

Burger Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Burger hastalığının şuana kadar tespit edilmiş kesin ve tek sebebi sigara kullanımıdır. Sigaranın içinde bulunan nikotin, atar damar dokusuna karşı meydana gelen iltihabi reaksiyonu tetikler. Yapılan araştırmalarda, burger hastası olan kişilerin hepsinin sigara içen kişiler olduğu tespit edilmiştir. İnce damarların yapısının bozulmasıyla damar içinde pıhtı meydana gelmesine neden olur. Çoğunlukla da kalın damarlarda tıkanmanın sebebi tespit edilemez.

burger hastalığı

Burger Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Burger hastalığının tespiti için genelde klinik muayene ve kişinin anlattığı şikâyetler yeterlidir. Bunun yanında kan tahlilleri, biopsi incelemesi, damara uygulanan ilaç ardından film çekilmesi gibi yöntemler burger hastalığı teşhisi için yapılabilir.

Burger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burger hastalığının tedavisi için ilk yapılacak olan hemen sigarayı bırakmaktır. Ardından ayak ve tırnak bakımına geçilir. Bunların yanında medikal tedavi, ozon tedavi, prostoglandin, yüksek basınçlı oksijen tedavisi uygulanır. Mevcut yaraların bakımı ve gerekli durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

“ Burger Hastalığı ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın

alt