Sponsorlu Bağlantılar

Burger Hastalığı

Burger hastalığı, çoğunlukla yetişkin ve orta yaştaki erkeklerde görülen ve tedavi edilmediği takdirde tekrar edilebilen bir tür damar hastalığıdır. Hatta tedavi edilmediği ve tedbirleri alınmadığı takdirde bacağın kesilme riski söz konusu olabilir.

Burger Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişi yürürken ayaklarında ve bacaklarında ağrılar hissetmeye başlar. Burger hastalığı ilerledikçe ağrının tekrar süreleri sıklaştığında, damar tıkanmalarının arttığı belirlenir.
Kişi yatıp dinlenirken bile bacağa gelen kan miktarı az olduğu için ağrı görülür. Hatta kişi gece uykularından ağrı sebebiyle uyanıp, bacaklarını yataktan aşağıya doğru sarkıtmak ister.
Kişi burger hastalığı sebebiyle ayaklarında sık sık üşüme hissi duyar.
Kişin ayaklarında kan akışı olmadığı için, ayak renginde soluk renk hakim olur.
Ayaklarda meydana gelen yaralar kolay kolay iyileşmez.
Ayak parmaklarının uçlarında morarma ve akabinde de çürümeler gözlenir.

Burger Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Burger hastalığının şuana kadar tespit edilmiş kesin ve tek sebebi sigara kullanımıdır. Sigaranın içinde bulunan nikotin, atar damar dokusuna karşı meydana gelen iltihabi reaksiyonu tetikler. Yapılan araştırmalarda, burger hastası olan kişilerin hepsinin sigara içen kişiler olduğu tespit edilmiştir. İnce damarların yapısının bozulmasıyla damar içinde pıhtı meydana gelmesine neden olur. Çoğunlukla da kalın damarlarda tıkanmanın sebebi tespit edilemez.

burger hastalığı

Burger Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Burger hastalığının tespiti için genelde klinik muayene ve kişinin anlattığı şikâyetler yeterlidir. Bunun yanında kan tahlilleri, biopsi incelemesi, damara uygulanan ilaç ardından film çekilmesi gibi yöntemler burger hastalığı teşhisi için yapılabilir.

Burger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burger hastalığının tedavisi için ilk yapılacak olan hemen sigarayı bırakmaktır. Ardından ayak ve tırnak bakımına geçilir. Bunların yanında medikal tedavi, ozon tedavi, prostoglandin, yüksek basınçlı oksijen tedavisi uygulanır. Mevcut yaraların bakımı ve gerekli durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Burger Hastalığı İçin Yazılmış Yorumlar

 1. osman diyor ki:

  burger hastalığı sigara içmeyenlerde de görülür mü? şeker hastalığı ile bağlantısı var mı? alkolün burger hastalığında rolü nedir?

 2. yaren diyor ki:

  babam burger hastası. hastasıydı… neyse işte iyileşme döneminde şimdi. 2 parmağını kestiler. hiç kimse babasına yakıştırmaz belki ama ben bunu tüm kalbimle söylüyorum ki benim babama da yakışmadı. o herkesin hayran olduğu kıçında dolaştığı adam o hallere düştü ve ben de dahil hiç kimse etkisinden çıkamadı daha… geceleri ağrılarla uyanmak diye bişey yok. hiç uyumuyolar ki !!! 3 gün boyunca uyumadığını biliyorum. bi insan 3 gün boyunca evin içinde bastonla tur atabilir mi ya söyleyyin. belki inanmayacaksınız ama ben çok ciddiyim. 3 gün uyumadığını en son uykusuzluktan kafasını duvara çarpıp yere yığıldığını biliyorum. gecenin bir yarısı çocuk gibi ağladığını… ben ayağımı bacağımı vermem diye haykırışlarını sessizce ve çaresizce inlemelerini kapılardaki yumruk izlerini … unutmak mümkün değil. umarım hiç yaşamazsınız. ve asla sigara içmezsiniz!

 3. ufuk kırgın diyor ki:

  yardımlarınıza bu güzel çalışmaya teşekürler

 4. hüseyin diyor ki:

  kimsenin yakalanmasını istemediğim bir hastalık olduğunu belirtmek isterim.
  bu hastalığa yakalanan birisi olarak çok zor bir hastalık olduğunu vede verdiği acının çekilmez olduğunu bunu yaşamış biri olarak söylemek isterim.

  bu hastalıktan herhyangi bir operasyon geçirmeden kurtulmamın sebebini hemen sigarayı bırakmakta olduğunu anladım. doktorum kesin olarak bırakmamı önermişti.
  5yıl çektiğim acının uykusuz geçirdiğim gecelerin acısını iyi bilirim.

  benim tavsiyem SİGARA içen arkadaşlarımın hemen SİGARA yı bırakmasınız.

  bu hastalıktan rahatsız olan arkadaşlarıma acil şifalar dilerim.

 5. Dursun B diyor ki:

  ALLAH kimsenin başına vermesin 17 gün hastanede yattlm ve sol ayak baş parmagımı yaraoluştu ve yara gecmeyince oksijen tedavisi ne 1 aygittim yaranın ltabl kanakarıştı baş dünmesiyle beraber kandan temizlenmiyor ha bu arada da nalet olası sigarayıda kömten ıraktm edavime devam ediyorum

 6. emine diyor ki:

  eşimin hastalığına burger hastalığı dediler bu hastalığın ciddiyetini öğrendiğimizde doktor yapılacak birsey kalmadığını ayağını kaybettiğini söyleyince dünya basımıza yıkıldı sandık sonrasında değişik doktorlara gidip hastalığımıza care aramaya bşladık herkes ayrı bişey söylüyor ne yapmalıyız kıme baş vurmalıyız ne olur yol gösterin

Burger Hastalığı İçin Yorum Yaz

Yukarı Çık