Bilirubin

 Bilirubin, tanım olarak etçil hayvanların safrasında bulunan boya maddesi olarak ifade edilir.
Alyuvarların dalakta hasarı esnasında hemoglobin moleküllerinin parçalanması ile meydana gelir. Karaciğere ulaşır ve akabinde safra olarak dışa çıkarılır. Anemi kansızlık vakalarında veya safra yollarının tıkanması sırasında kandaki bilirübin seviyesi yükselir. Karaciğerdeki yangılı hastalıklarda ortaya çıkan sarılık, bilirübin artışına bağlı gelişmektedir. Bilirübin vücuttan bağırsaklar ve idrar vasıtasıyla atılmaktadır.

Bilirubin, insan safrasının esas pigmentini meydana getirerek, altın sarısı rengin oluşmasını sağlar. Büyük oranda parçalanmış olan eritrositlerin hemoglobinlerinden kaynaklanmaktadırlar. Bu hasar retiküloendotelyal sistemde söz konudur. Bilirubinin glukuronik asit ve sülfürik asitle meydana getirdiği esterlere konjuge (direkt) bilirubin adı verilir. Kandaki bilirubinin bir kısmı proteinle kompleks oluşturur. Buna da serbest bilirubin adı verilmektedir. Posthepatik bilirubinler direkt bilirubinler olarak bilinip laboratuvar analizlerinde verilmiş olan birtakım kimyasal maddelerle direkt olarak reaksiyona geçmektedirler. Prehepatik bilirubinler ise indirekt bilirubinler olup laboratuvar analizinde de reaksiyon meydana getirmek amacıyla metil alkol eklenmesi gerekebilir.

Bilirubin

Bebeklerde ise durum biraz daha farklı ilerler. Zira doğumdan sonra ilk bir kaç gün içinde fizyolojik açıdan bilirubinlerde artışlar görülür ve bu duruma yeni doğan sarılığı adı verilir. Yükseklerde yaşayan ve bu tür duruma alışık olmayan bireylerde de serum bilirubini artış gösterebilir. Bunu yanında uzun müddet fenobarbital kullanan bireylerde serum bilirubin seviyeleri normal değerlerin altında gözlenebilir.

İndirekt (unkonjuge) bilirubin suda çözülme özelliği yoktur. Kanda albumine bağlı olarak ilerler. İndirekt bilirubin toksik özelliği vardır. Kandaki düzeyini arttığında beyindeki bazal gangliyonlarda birikir ve bilakis çocuklarda kernikterusa sebep olabilir. Direkt(konjuge) bilirubin ise karaciğer içinde konjuge olmuş bilirubin olarak ifade edilir Suda çözülme özelliği vardır. Bu yüzden safraya atılabilir. İndirekt bilirubinden daha az toksik özelliği gösterir. Kanda bulunan miktarı yükseldiği zaman böbrekten süzülerek idrar vasıtasıyla atılabilir.

Serum bilirubinlerinde artmaya yol açan nendeler nelerdir?

İndirekt Bilirubinin arttığı vakalar

Bilirubin oluşumunun çoğalması: Hemoliz, inefektif eritropoezis
Ailesel: Crigler-Najjar Sendromu, Gilbert Sendromu
Lucey-Driscoll Sendromu yaşanması
Konjestif kalp yetmezliği sorunu
Pulmoner Enfarktüs
İlaçlar: Rifampisin, izoniazid, novobiyosin, hepatotoksik olan ve hemolize sebep olan bazı ilaçlar

Direkt bilirubinin arttığı vakalar

İntrahepatik safra kanalı kolestazı: Biliyer atrezi, primer sklerozan kolanjitis
Kanaliküler kolestazis: Siroz hastalığı, gebelik dönemi, hepatit hastalığı, oral kontraseptifler, idiopatik rekürren intrahepatik kolestazis
Ekstrahepatik kolestazis
Hepatosellüler fonksiyon bozuklukları: Enfeksiyonlar, ilaçlar, toksinler,
Artmış konjuge bilirubin karaciğer hastası olanların ortalama üçte birinde normal total bilirubin verileriyle beraber olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yunus M. dedi ki:

    Hayırlı sabahlar iyi çalışmalar karnım akçen biyokimya için kan verdim total bilirubin 3.0 çıktı diğer değerlerimde bir sıkıntı çıkmadı herşey notmal derece de çıktı bunun nedeni nedir ve hemen geçer mi ? Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz ? Bu kanı verirken çok yorgundum doktor bol bol su iç dedi yarın tekrar vericem sizden acil bir şekilde cevap bekliyorum kolay gelsin iyi çalışmalar …

Yorum Yaz

Yandex.Metrica