Ayak kemikleri

 Kemikler ve Eklemler

Ayak eklemi yapı itibariyle talus ile başlayıp, tibia ve fibula kemikleri ile ayak bileği eklemini meydana getirir.
Ayağın arka bölümünü topuk yani tıp dili ile talus ve kalkaneus oluşturmaktadır. Topuk (Talus) kalkaneus ile subtalar eklem ile birleşmektedirler.

Ayak ayak bilekleri yapı itibariyle ekleminden yukarı aşağı doğru hareket edebilirken, subtalar eklemden yanlara doğru salınım yaparak hareket ederler.

Ayak bileği ekleminin biraz altında tarsal kemikler adı verilen 5 adet kemik vardır. Bu 5 tane kemik grup halinde hareket edip, eklemler vasıtasıyla gerektiğinde temasta bulunduğu yüzeye bağlı olarak oldukça güçlü bir yapı halini alabilirler.

Tarsal kemikler, daha ön bölümde bulunurlar ve 5 tane uzun kemik olarak bilinirler. Söz konusu bu yapıların ucunda ise yürüme fonksiyonu için gerekli olan falankslardan meydana gelen parmak eklemleri vardır. Parmaklar tarsal kemiklere (MTP) metatarsofalangeal eklem vasıtasıyla birleşmektedirler. Bunlar arasında en mühim olanı başparmağa ait olan birinci MTP eklemdir.

Kaslar

Ayağın yapacağı birçok hareket ligamentler vasıtasıyla bacağın altındaki kaslar tarafından sağlanmaktadır. Bu kaslarda meydana gelen kasılma sayesinde ayağın ayakta durması, kişinin koşması, yürümesi, atlaması gibi fonksiyonlar mümkün olmaktadır. Ayrıca bunlar dışındaki birçok ufak kas kemiklerin arasındaki konumları ile ayak tabanında döşeme meydana getirir.

 Damarlar

Damarlar, ayağın asıl kan kaynağı aynı isimle tanımlanan sinirle ilerler. Anterior tibial arter bazı ile hissedilip, ayak sırtında yer almaktadır.

Sinirler

Sinirler, tibialis posterior aynı ismi taşıyan damar ile ayak bileği iç çıkıntısının hemen arkasından girer ve ayak tabanı ile parmakların hissini sağlar. Daha birçok irili ufaklı sinir ayağın duyu ve motor fonksiyonlarını üstlenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cemile dedi ki:

    ayak parmağı çıkıntısı var ayak bileğime kadar sancı yapıyor ayakta fazla çalışamıyorum yol yürüyemiyorum yürüyünce kaynar su dökülmüş gibi yanıyor doktor ameliyat olman lazım diyor dışa doğru olan kemik çıkıntısını törpüleyecekler ameliyat olmam gerekiyormu bazıları ameliyat iyi deyil diyor sizin yorumlarınız nelerdir

Yorum Yaz

Yandex.Metrica