Amipli Dizanteri

Amipli dizanteri, Entomoeba histolytica adı ile bilinen, amip tarafından yapılan bir tür hastalıktır. Amipli Dizanteri hastalığı genelde nemli bölgelerde ve sıcaklığın 25 derece üstünde olduğu bölgelerde görülür. Amipli Dizanteri genelde içeceklerin ve yiyeceklerin tüketilmesi esnasında bulaştığı gibi suların içersinde bulunan amip kistleri klora karşı duyarlılık göstermektedir. Hamam böcekleri ve sinekler amiplerin taşınmasında etkin rol oynar. Amipleri yok etmenin en kesin yolu, yüksek ısıda kaynatılan sudur.

Amipin Özellikleri

Amip bulaşıcı şekilde kişiye ulaşır. Kistler ince bağırsaklara geldiğinde ve çatlayarak 4 parça amip ortaya çıkar. Bu 4 amip ardından tekrar ikiye bölünüp ve 8 amipcik meydana gelir. Akabinde amipler kalın bağırsağa yol alır ve hastalık yapan trofozoid haline dönüşürler. Bir müddet sonra amipler bu bölgede su kaybına uğrayarak 4 çekirdekli hale bürünerek dışkılama ile bedenden atılır. Bunun sonucunda da taşıyıcı olan kişiler dışkılama esnasında bu kistlere rastlanılır. Bu tür kistler suda ve toprakta canlı kalabilirler.

Amipler çoğunlukla kalın bağırsağa yerleştikleri esnada burada yaralar oluşmasına neden olurlar. Amipler kalın bağırsağa ulaştıklarında kan akımının en az olduğu bölgeye yerleşirler. Ancak kalın bağırsağa her gelen amip, hastalık yapacak diye bir kural yoktur.

Amipli Dizanteri Belirti ve Bulguları

Amipli Dizanterinin kuluçka vakti genelde 4 ila 6 gün ve 1 ila 4 ay arasında olabilmektedir. Su ile bulaşan amiplerin sebep olduğu hastalıklar daha şiddetlidir. Hastada iştah azlığı, süratle zayıflama, devamlı mide bulantısı ve akabinde gelişen kusma gibi şikâyetler gözlenirken akabinde kanlı ishaller devam eder. Aynı zamanda amipler bazı durumlarda çok sinsi ilerleyerek ve hiçbir belirti göstermeden gelişir. Amipli dizanteri hastalıklarında çok ender olsa da alın bağırsakta delinme görülebilir. Amipli dizanterinin ilerlemiş ve kana karımış halinde karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında abseler meydana gelmeye başlar. Amipli dizanteri karaciğere sıçradığında hastada yüksek ateş, terleme, karaciğer büyümesi gibi problemler meydana çıkmaya başlar.

Amipli Dizanteri

Amipli Dizanteri Teşhis

Amipli Dizanteri hastalığının tedavisi için erken teşhis çok önem taşımaktadır. Amipli dizanteri teşhisi için dışkı tetkiki yapılır. Amipli dizanteri hastalığında taşıyıcı durumunda olan kişilerde 2 çekirdekli kist, kendi hasta durumunda ise 4 çekirdekli kist görülmektedir.

Amipli Dizanteri Tedavi ve Korunma

Amipli Dizanteri tedavisinde metranidazol ve terasiklin ilaçlar kullanılır. 10 gün süren bir tedavi süreci ile amipli dizanteri tedavi edilir.
Amipli Dizanteri hastalığından korunmak istiyorsanız içme sularınızı 50 derece üzerinde kaynatın ve öyle için. Aldığınız besinleri güvenli yerlerden alın ve besinlerinizi iyice pişirerek tüketin. Özellikle et türü besinleri asla çiğ tüketmeyin. Özellikle el temizliğinize çok önem verin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica