Akut farenjit

Akut farenjit, yutak bölgenizde ortaya çıkan iltihaplanma halidir. Akut farenjit hastalığı baş gösterdiğinde, bakteriler hızla çoğalırlar ancak kısa süre yaşarlar. Aynı zamanda bademcik dokusu da yutakla ile birlikte aynı zamanda etkilenebilir akut farenjitten. Sadece bademcik dokusunun iltihaplanması durumu, tonsillit olarak da ifade edilebilir. Farenjit hastalığını kısaca tanımlamak gerekirse, boğaz mukozasında meydana gelen iltihaplanma olarak ifade edebilir. Farenjitler akut franjit ve kronik farenjit olarak incelebilir. Hızla, birden bire ortaya çıkan farenjite akut farenjit denirken, uzun müddet devam ederek meydana gelen farenjite de kronik farenjit olarak tanılanabilir. Şayet grip ya da soğuk algınlığı hastalığı yaşıyorsanız boğaz mukazasının üzerine konaklanan bakteriler iltihaplanmaya sebep olabilmektedir ve akabinde sesinizde kısılmalar, boğazınızda kuruluklar ve boğaz ağrısı gibi şikâyetleriniz başlar.
Akut farenjit, çoğu kişide görülebilen, virüs kaynaklı olup zamanında tedavi edilmezse bakteri ve iltihaplarla iyice karışıp daha yoğun şikâyetlere sebep olabilen bir hastalıktır. Akut farenjitle başlayan boğazlardaki iltihaplanmalar bir süre sonra bademcikler ve bademciklerin hemen arkasında olan kasların da iltihaplanmasına sebep olabilir. Meydana gelen bu iltihaplanmalarda ateş yükselmesi, kulak ağrısı gibi şikâyetlere sebep olur.

Akut farenjit


Akut farenjitin belirtileri
Akut farenjit hastalığına yakalandığınızda boğazınızda ağrı, sık sık kuru öksürük, boğazda kızarıklık, yutkunma zorluğu, ateş yükselmesi görülür.
Akut farenjitin tedavisi
Akur farenjit hastalığının sebebi bakteriler ise antibiyotik ilaçlar alınması gereklidir. Fakat akut farenjiti tedavi etmek isterken, çok fazla antibiyotik kullanılırsa bağırsaklardaki yararlı bakterilerin de yok olma riski oluşur ve akabinde sindirim bozuklukları başlayabilir. Akut farenjit tedavisi devam ederken sigara içmemeye, sigara içilen bölgeden uzak kalmaya, sıvı gıdalar tüketmeye ve tuzlu su ile gargara yapmaya özen gösterin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica